سفارش تبلیغ
صبا ویژن

موانع استجابت دعا - 2 (دعا - 4)

استجابت دعا شرایطی داره که از مهمترین آنها اطمینان به وعده خدا و اضطرار است.

یکی از مهمترین موانع استجابت دعا عدم اعتماد به وعده خداست. اگر پدر مهربان و پولداری به انسان قول بدهد که حتما کمکش خواهد کرد انسان چقدر مطمئن خواهد بود؟ آیا ذره ای تردید پیدا خواهد کرد؟ اگر ما به خدا فقط به همین اندازه اعتماد داشته باشیم بسیاری از مشکلات ما حل خواهد شد.

یکی از مهمترین موانع استجابت دعا نرسیدن به مرحله اضطرار می باشد. مهمترین چیزی که باعث میشه انسان به مرحله اضطرار نرسه گناهه. وقتی انسان گناه میکنه و در عین حال از خدا درخواست حلال میکنه در دعای خود صادق نیست. چرا که وقتی کسی از خدا درخواست حلال میکنه معنی این درخواست اینه که معتقده که نیاز حقیقی او جز با حلال برآورده نمیشه. و وقتی گناه میکنه یعنی با گناه هم می توان نیاز را برطرف کرد. و این دو با هم تناقض دارند. یعنی در عین حالی که ادعا میکنه که جز با حلال نیازش برطرف نمیشه معتقده که با حرام هم میشه نیاز برطرف بشه.

پس چنین کسی به مرحله اضطرار درخواست حلال نرسیده است. مانند کسی که چشم چرانی حرام میکند و در کنارش هم دعایی برای حلال میکند. یا مانند کسی که از مال حرام استفاده میکند و از خدا طلب مال حلال میکند. چنین کسی درسته که درخواست حلال داره ولی چندان مضطر هم نیست. بالاخره داره از حرام هم استفاده میکنه و اگر از راه حلال هم برسه چه بهتر وگرنه کار خودشو داره انجام میده!
چنین کسی مانند کسی است که به مسموم بودن آب آگاهی نداره و برای همین آب مسموم را می خورد ولی کسی که می داند آب مسموم است آن را نمی خورد و برای رسیدن به آب سالم به مرحله اضطرار خواهد رسید!کلمات کلیدی : خدا، حلال، حرام، توکل، دعا، موانع استجابت دعا، گناه، اعتماد به خدا، اضطرار، مضطر، سم، پول، چشم چرانی