سفارش تبلیغ
صبا

استهلال ماه مبارک رمضان 1436

استهلالعصر روز چهارشنبه 27 خرداد 1394 و 29 شعبان 1436 همراه بعضی از دوستان ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری و بعضی دوستان دیگر در بوستان علوی قم اقدام به استهلال کردیم و این کار تا بعد از غروب ادامه پیدا کرد. متأسفانه فاز و ضخامت کم هلال ماه و ارتفاع پایین ماه و عوامل دیگر مؤثر در رؤیت پذیری ماه و همچنین غبار غلیط موجود در افق شهر قم باعث شد که چه قبل از غروب و چه بعد از غروب آفتاب و همچنین چه با چشم غیرمسلح (بدون ابزار) و چه با چشم مسلح (دوربین دوچشمی) امکان رؤیت هلال وجود نداشته باشد. در نهایت هم بعد از ناامیدی از رؤیت هلال و پس از غروب ماه، حدود ساعت 9 شب همراه دوستان به کار استهلال پایان دادیم. البته گروهی دیگر از دوستان ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری که در منطقه فردو حضور داشتند با چشم مسلح موفق به رؤیت هلال شده بودند.

با توجه به اینکه رؤیت هلال ماه رمضان امسال به علت ویژگی های خاصی که به اختصار عرض شد در کشور ایران (مخصوصاً در مناطق شمالی و شمال شرقی) 
مشکل بود گزارش های کمی از رؤیت هلال (مخصوصاً با چشم غیرمسلح) به دست ما رسید. البته گزارش های رؤیت در حدی بود که برای مقام معظم رهبری رؤیت هلال محرز شود و به همین جهت ایشان روز پنجشنبه 28 خرداد 1394 را اول ماه مبارک رمضان بدانند. از بین مراجع معظم تقلید هم بعضی از مراجع مانند آیت الله سیستانی و آیت الله شبیری زنجانی که هر دو مرجع بزرگوار رؤیت هلال با چشم غیرمسلح را باعث اثبات اول ماه می دانند و چنانچه هلال با چشم مسلح (دروبین و ...) رؤیت شود برای اثبات اول ماه کافی نمی دانند (برعکس مقام معظم رهبری و آیت الله بهجت که رؤیت با چشم مسلح را هم برای اثبات اول ماه کافی می دانند)، رؤیت هلال با چشم غیرمسلح برایشان ثابت نشد و برای همین روز جمعه 29 خرداد 1394 را اول ماه مبارک رمضان دانسته اند. همچنین بعضی از مراجع مانند آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله صافی گلپایگانی هم پنجشنبه 29 خرداد 1394 را اول ماه مبارک رمضان دانسته اند.

البته با توجه به اینکه اول ماه مبارک رمضان برای بعضی از مراجع تقلید روز پنجشنبه و برای بعضی از مراجع دیگر روز جمعه است در پایان ماه مبارک رمضان و رؤیت هلال ماه شوال (عید فطر) هم استهلال از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد بود. چرا که از طرفی در غروب روز پنجشنبه 25 تیر 1394 رؤیت هلال ماه شوال در کل جهان (جز آمریکای جنوبی) تقریبا غیرممکن است؛ از طرف دیگر در غروب روز جمعه 26 تیر 1394 هر چند احتمال رؤیت نسبت به ماه رمضان بسیار بالاتر است ولی جزء هلال هایی است که رؤیت آن قطعی نیست (مخصوصاً با چشم غیرمسلح). 

در نتیجه برای کسانی که روز پنجشنبه 28 خرداد 1394 را روز اول ماه مبارک رمضان می دانند (مانند کسانی که طبق نظر مقام معظم رهبری عمل می کنند) قطعا شنبه 27 تیر 1394 (به علت گذشت 30 روز از ماه رمضان) روز اول شوال و عید سعید فطر خواهد بود. ولی برای کسانی که روز جمعه 29 خرداد 1394 را روز اول ماه مبارک رمضان می دانند در صورت اثبات رؤیت هلال در روز جمعه 26 تیر 1394، روز شنبه 27 تیر 1394 روز اول شوال و عید سعید فطر خواهد بود و در صورت عدم اثبات رؤیت هلال روز یکشنبه 28 تیر 1394 عید سعید فطر خواهد بود.


 

گزارش تصویری استهلال ماه رمضان 1436 در بوستان علوی شهر قم در تاریخ چهارشنبه 27 خرداد 1394 را می توانید در لینک زیر ببینید:

http://www.farsnews.com/imgrep.php?nn=13940327001630 کلمات کلیدی : بهجت، رمضان، استهلال، رؤیت هلال، مقام معظم رهبری، سیستانی، صافی گلپایگانی، عید فطر، چشم مسلح، چشم غیرمسلح، شوال، مکارم شیرازی، شعبان