سفارش تبلیغ
صبا ویژن

مهریه - 1

مهریهاز جمله مسائلی که در ازدواج زندگی را با مشکل مواجه می‌کند مهریه است! مهریه از نظر اسلام کارکرد هدیه را دارد و برای همین هم تاکید فراوان بر کم بودن و سریع پرداختن آن شده است. کارکردی که اصلا و ابدا با کارکرد فعلی که به عنوان تضمین برای حفظ زندگی است سازگاری ندارد. واقعیت هم چیزی جز این است. هم طبق سفارشات معصومین کاملا مسلم است که خیر و خوبی در زندگی با مهریه کم و شر و بدی با مهریه بالا حاصل می‌شود و هم تجربه نشان داده است که اگر اعتماد کامل در ابتدای ازدواج بین زوجین وجود نداشته باشد هر چقدر هم میزان مهریه زیاد باشد هیچ تضمینی برای حفظ زندگی وجود ندارد! اگر دو طرف پس از اعتماد کامل به یکدیگر تصمیم به ازدواج بگیرند میزان مهریه هر چقدر هم کم باشد باز زندگی پایدار است و اگر اعتماد کامل وجود نداشته باشد هر چقدر هم مقدار مهریه زیاد باشد باز فایده‌ای نخواهد داشت. پس بهتر است که به جای اینکه تضمین زندگی را در چیزهایی مانند مهریه قرار دهیم با دقت و مشاوره با افراد مومن و مقید و متخصص و باتجربه و توجه به نکاتی که برای شروع زندگی خوب و سعادتمندانه لازم است خوشی و سعادت زندگی خود را تضمین کنیم نه با قرار دادن مهریه بالا که هیچ تضمینی برای حفظ زندگی نیست.
از طرف دیگراز تأکیدی که در اسلام بر مهرالسنة شده است و همچنین فرمایشات دیگران معصومین علیهم السلام می‌توان چنین برداشت کرد که دخترانتان را به ازدواج کسی درآورید که اعتماد کامل به او دارید. چرا که از سویی شوهر ایده‌آل در اسلام مردی است که علاوه بر اینکه در دنیا تکیه‌گاه زن است در امور معنوی و اخروی هم تکیه‌گاه زن باشد و سبب ارتقاء معنوی او باشد. چنین اعتمادی نمی‌تواند به وسیله مهریه بالا حاصل شود. همچنین تأکید بر مهرالسنة که در زمان کنونی مبلغ ناچیزی است و همچنین تأکید بر پرداخت سریع آن نشان می‌دهد که هدف از مهریه تنها هدیه‌ای است که در شروع زندگی مرد به زن بدهد تا به این وسیله مهر و محبت مرد بیش از پیش شود و زمینه را برای زندگی شاد و همراه با خیر و خوبی فراهم کند.

  با توجه به اینکه مهرالسنة که بسیار مورد تأکید پیامبر و ائمه علیهم السلام بوده است در اینجا مقدار تقریبی مهرالسنة در زمان حاضر را خدمتتان عرض می‌کنم:

با توجه به اینکه میزان مهرالسنة پانصد درهم است و پانصد درهم هم معادل 262.5 مثقال متعارف است. چرا که درهم 0.7 مثقال شرعی است و مثقال شرعی 0.75 مثقال متعارف در جامعه است (مثقال صیرفی). 1
پس با این حساب نتیجه می‌شود:

500x0.7x0.75= 262.5

با توجه به اینکه هر مثقال نقره با توجه در تاریخ امروز 1394/2/25 حداکثر 9000 تومان است.
پس با این حساب نتیجه می‌شود:

262.5x9000= 2,362,500

پس معادل مهرالسنة در زمان فعلی تقریبا معادل قیمت فوق است که حتی اگر سکه‌دار بودن این مقدار از نقره هم ملاحظه شود باز تفاوت قابل توجهی نخواهد کرد.
 


پ.ن: البته معیار محاسبه مهرالسنة به روش فوق بر اساس نقره سکه‌دار می‌باشد که با توجه به اینکه امروزه نقره سکه‌دار مرسوم نیست، فقط مقدار وزنی آن محاسبه شده است.


 

1 - استفتاء از سایت آیت الله سید محمدصادق روحانی

2- پایگاه خبری تخصصی نقره
کلمات کلیدی : مهرالسنه، نقره، مهریه، هدیه، ازدواج