سفارش تبلیغ
واحد طراحی
واحد طراحی

رؤیت هلال غیر قابل رؤیت در عربستان سعودی

در چند سال اخیر یکی از شگفتی‌های نجومی رویت هلال‌هایی است که قابل رؤیت نیستند!!! چنین اعلام‌های غیر علمی در کشور عربستان بی سابقه نبوده است و از جمله امسال که با کمال تعجب بر اساس رؤیت هلال امروز را عید فطر اعلام کرده‌اند!!!
بر اساس اتفاق نظر تمام کارشناسان نجومی عربی - اسلامی تحت هیچ شرایطی امکان رؤیت هلال ماه شوال در عربستان با چشم عادی یا با چشم مسلح مقارن یا بعد از غروب آفتاب در غروب روز یکشنبه وجود ندارد و در خوشبینانه‌ترین حالت رؤیت کنندگان دچار اشتباه در تشخیص هلال شده‌اند.  توضیح اینکه هلال شب اول ماه قمری به علت کم نور بودن و نیز ضخامت بسیار کم گاهی بیننده را دچار توهم رؤیت می کند. یعنی در واقع هلالی در آسمان وجود  ندارد و بیننده آن را می بیند. برای اطمینان از اینکه رؤیت صورت گرفته واقعا هلال است یا توهم هلال توصیه‌هایی وجود دارد که باعث اطمینان به رؤیت می‌شود. البته محاسبات نجومی برای تعیین محل هلال ماه و نیز محاسبه اینکه آیا در فلان زمان اصلا و اساسا هلالی در آسمان قابل مشاهده است هم باعث می‌شود که از رؤیت هلال‌هایی که در آسمان وجود ندارند جلوگیری شود.


خبر این رؤیت بعد از غروب!!! را می توانید اینجا بخوانید:

الدیوان الملکی : غداً الاثنین أول أیام عید الفطر المبارک لعام 1435هـ


این در حالی است که سایت زیر (غیر ایرانی) که یکی از معتبرترین سایت‌های در زمینه رؤیت هلال و ... است هیچ گزارشی که دال بر رؤیت باشد (از نقاط مختلف زمین) ذکر نکرده است:

http://www.icoproject.org/icop/shw35.html#waxing


تاسف انگیزتر آنکه برخی که هیچ آشنایی به مبانی رؤیت هلال ندارند صرفا با استناد به اعلام‌های اینچنینی و نیز تبعیت برخی کشورها از اعلام عربستان سعودی در اعلام اول ماه‌های قمری مخصوصا ماه مبارک رمضان و عید فطر در گزارش‌ها و رصدهای دقیق و با پشتوانه علمی و محاسباتی رصدگران توانمند داخلی را کم ارزش جلوه می‌دهند.

البته مناسبتر آن است که انسان در زمینه‌ای که هیچ اطلاعی از آن ندارد قضاوت و داوری نکند و داوری در چنین مسائلی را به کسانی بسپارد که اگر نگوییم متخصص ولی حداقل آشنایی با آن دارند.کلمات کلیدی : رؤیت هلال، عید فطر، شوال 1435، توهم رؤیت، عربستان سعودی