سفارش تبلیغ
صبا

تشنگی و گرما و روزه

تشنگییکی از مشکلاتی که در فصل گرما مخصوصا اگر مصادف با ماه مبارک رمضان و روزه در هوای گرم باشد تشنگی است. در طب سنتی و طب اسلامی راه‌های مختلفی برای این مشکل و مقابله با تشنگی مفرط پیشنهاد می‌شود که چند نمونه از آنها را خدمت شما عرض می‌نمایم:
 

 1. مصرف ترکیب عرق کاسنی و شاه‌تره بین افطار و سحر و در طی روز در غیر ماه مبارک رمضان.  

 2. مصرف آب جو طبی. در توضیح این مطلب عرض می‌شود که آب جو نامی است برای دو چیز. یکی برای مایعی که از تخمیر جو به دست می‌آید و مست کننده است و یکی برای جوشانده جو. اولی حرام و مضر است و دومی حلال و مفید است. روش تهیه آن هم به این صورت است که ابتدا مقداری جو (ترجیحا سبوس‌دار) را در ظرفی بریزید و حدود 15-20 برابر آب به روی آن اضافه نمایید. بگذارید تا به جوش آید و تا حدی که جو شکافته شود بجوشد. وقتی جو شکافته شد و مایع سرخ رنگی حاصل شد زیر آن را خاموش کنید و صاف نمایید و به صورت سرد یا نیم گرم مصرف نمایید. البته هر چقدر مایع به دست آمده رقیقتر باشد اثر دارویی بیشتری دارد که یکی از آثار مهم آن مقابله با تشنگی مفرط است.
برای توضیحات بیشتر در مورد آب جو طبی اینجا را کلیک نمایید.

3. گرفتن دوش با آب ولرم (نه سرد). 

4. مصرف میوه‌ و سبزی‌های آبدار و با طبیعت تر مخصوصا طالبی و کرفس بین افطار و سحر و یا در بین روز در غیر ماه مبارک رمضان.

5. سعی در مصرف حداقل مواد غذایی چرب و مخصوصا سرخ کرده و نیز نمک و غذاهای پرنمک و نیز غذاهای سنگین و دیر هضم مانند ماکارونی و حلیم مخصوصا در وعده سحری و همچنین مصرف حداقلی غذاهای با طبیعت خشک مانند انواع ادویه و مشتقات سرکه و ...

6. به حداقل رساندن حضور در هوای گرم و فعالیت‌های فیزیکی مخصوصا در ساعات نزدیک ظهر و بعد از ظهر.


برای ورود به کانال تلگرام اینجا کلیک کنید.کلمات کلیدی : رمضان، تشنگی، روزه، گرما، هوای گرم، کاسنی، شاه‌تره، آب جو، جو، دوش، دوش آب سرد، سرکه، ادویه، سرخ کردنی، نمک، ماکارونی، حلیم، طالبی، کرفس