سفارش تبلیغ
صبا ویژن

ساعت آفتابی و شاخص ظهر شرعی در حرم امام رضا علیه السلام

ساعت آفتابی و شاخص ظهر شرعی در حرم امام رضا علیه السلام
شاخص ظهر شرعی و ساعت آفتابی
حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جمهوری اسلامی
شنبه، 19 فروردین 1396، ساعت 11:05


توضیح تصویر: در صحن جمهوری اسلامی حرم مطهر امام رضا علیه السلام بنایی وجود دارد که هم شاخص ظهر شرعی است و هم ساعت آفتابی. به عبارت دیگر در روزهای آفتابی می‌توان به وسیله شاخص فلزی وسط این بنا هم ظهر شرعی را تشخیص داد و هم ساعاتی که به ظهر مانده یا از ظهر گذشته است را مشخص کرد. 

نکته‌ مهمی که در ساختن چنین شاخص‌هایی بدان توجه شده است این است که به علت شکل خاصی که دارند می‌توان با دو روش، ظهر شرعی را با این شاخص تعیین کرد. یکی گذشتن خورشید از نصف النهار به وسیله افتادن سایه شاخص از غرب به شرق و دیگری کم شدن ارتفاع خورشید پس از رسیدن به بیشترین ارتفاع به وسیله بلند شدن سایه شاخص پس از رسیدن به کوتاهترین طول خود. 

نکته دیگری که در مورد ظهر شرعی باید بدان توجه کرد این است که بر خلاف طلوع و غروب خورشید و اذان صبح که هم تابع طول جغرافیایی و هم تابع عرض جغرافیایی هستند؛ ظهر شرعی فقط تابع طول جغرافیایی است که به وسیله اختلاف زمان ظهر شرعی بین دو مکان می‌توان به اختلاف ساعت بین آن دو مکان پی برد. به عبارت دیگر فاصله ظهر شرعی بین دو نقطه از زمین در طول سال یکسان است و همچنین جاهایی که طول جغرافیایی یکسانی دارند ظهر شرعی یکسانی هم دارند ولی طلوع و غروب خورشید و اذان صبح چنین نیستند.

برای ورود به کانال تلگرام اینجا کلیک کنید کلمات کلیدی : محسن مقدس زاده، امام رضا، حرم امام رضا، ساعت آفتابی، شاخص ظهر شرعی، شاخص ظهر، اذان ظهر، صحن جمهوری اسلامی، مشهد