سفارش تبلیغ
صبا ویژن

ساختمان پلاسکو و نهی از منکر!

ساختمان پلاسکو و نهی از منکر«امر به معروف و نهی از منکر - 13»

ساختمان پلاسکوی تهران در آتش سوخت و پس از چند ساعت فروریخت! این خبری بود که در فضای مجازی به طور گسترده منتشر شد. چنین اتفاقاتی را می‌توان از جهات مختلف بررسی کرد ولی بنده قصد دارم از دو دیدگاه نکاتی را خدمت عزیزان عرض کنم:

نکته اول: یکی از مسئولین در مصاحبه با صدا و سیما گفته‌اند که بیش از سی بار نسبت به ایمنی و ... این ساختمان اخطار داده شده بود (اگر در جزئیات نقل قول اشتباه نکنم). این سؤال برای بنده ایجاد شده است که چرا افرادی که نه پولی برای پرداخت رشوه دارند و نه آشنایی برای چشم‌پوشی از تخلف؛ اگر تخلفی کنند؛ علاوه بر تذکر، عملاً هم با تخلف برخورد می‌شود ولی در چنین مواردی فقط به اخطار اکتفاء می‌شود و برخورد عملی صورت نمی‌گیرد!؟ تخلفی که علاوه بر خسارت‌های مالی شخصی و محدود، خسارت‌های جانی و مالی گسترده هم داشته است! 
باید توجه کنیم که نهی از منکر فقط برای مقابله و مبارزه با بی‌حجابی لازم نیست (هر چند مبارزه و مقابله با گناهان علنی -هر چند کوچک- لازم و ضروری است) بلکه چنین مواردی هم از مصادیق منکر می‌باشند.
در چنین مواردی باید فضای روانی را به وجود آورد که مسئولین جرأت نکنند از کنار چنین تخلفاتی به راحتی عبور کنند.

نکته دوم (شرح عکس1): متأسفانه فرهنگ غلط و اشتباه حضور در صحنه حوادث و اتفاقات هنوز در جامعه ما پررنگ است. مخصوصا با گسترش تلفن همراه‌های مجهز به دوربین، شاهد حضور و ازدحام مردم برای تماشا و تصویربرداری از صحنه حوادث و اتفاقات می‌باشیم؛ حضوری که مانع امدادرسانی و جلوگیری از گسترش خسارت‌های جانی و مالی به آسیب‌دیدگان می‌شود.
در مورد چنین فرهنگ غلط و اشتباه و خسارت‌باری هم باید با تحقیر چنین کارهایی (بدون تحقیر شخص) فضای روانی به وجود بیاید که افراد انگیزه چنین کارهایی را از دست بدهند.

پ.ن: امر به معروف و نهی از منکر بزرگترین واجبات هستند و به نسبت بزرگی، نکات و ظرائف و ریزه‌کاری‌های مختلفی هم دارند. بنده در مورد نکات امر به معروف و نهی از منکر در وبلاگ و کانال تلگرام در پست‌های مختلفی مطالبی را عرض کرده‌ام. پرواضح است که هر کاری بدون علم و دقت به نکات و ظرائف و ریزه‌کاری‌ها به سمت افراط و تفریط خواهد رفت!


1. برای مشاهده عکس مربوط به کانال تگرام مراجعه فرمایید.


برای ورود به کانال تلگرام اینجا کلیک کنید  کلمات کلیدی : نهی از منکر، امر به معروف، امر به معروف و نهی از منکر، تحقیر گناه، ساختمان پلاسکو، پلاسکو، چهارراه استانبول، آتش سوزی، آتش نشانی