سفارش تبلیغ
صبا

حجاب و حفظ زیبایی زن

حجاب و حفظ زیبایی زن

روابط زن و مرد - 5

در این متن فقط به یکی از فوائد حجاب برای جامعه و مخصوصا زنان خواهیم پرداخت. هیچ کس نمی‌تواند منکر ارزش و اهمیت زیبایی برای زنان بشود. همیشه و همه جا اگر زیبایی به سادگی در دسترس عموم باشد ارزش خود را از دست می‌دهد. یکی از فوائد حجاب برای زن این است که ارزش زیبایی او را حفظ می‌کند. اگر زیبایی زنان عمومی و در دسترس همه قرار گرفت ارزش و اهمیت خود را از دست می‌دهد و دیگر مردان تمایلی به توجه به زیبایی زنان نخواهند داشت. 
همچنین از طرفی زن نیاز به مورد توجه مرد واقع شدن و مرد تمایل به توجه کردن به زنان دارد و از طرف دیگر با عمومیت و دسترسی عمومی به زیبایی زنان، زیبایی‌های موجود ارزش و اهمیت خود را از دست می‌دهند. به همین جهت زیبایی‌های موجود توجه مردان را جلب نمی‌کند و زنان و مردان دنبال زیبایی‌های کاذب و فراتر از زیبایی‌های ذاتی و طبیعی خود می‌روند و به مرور نیاز به کشف روش‌های نوین آرایش پیدا می‌کنند.
با تمام اینها این چیزی نیست که احساس نیاز ذاتی زن برای مورد توجه واقع شدن را برطرف کند. چرا که زن در عمق وجود خود نیاز به توجه به زیبایی ذاتی و طبیعی خود دارد و وقتی با خود خلوت کند و به این مسئله فکر کند که توجه دیگران نه به زیبایی خود او بلکه به آرایش و زیبایی کاذبی است که دارد همچنان احساس کمبود خواهد کرد. به علاوه در دسترس عموم بودن زیبایی زنان باعث به وجود آمدن این خصوصیت در مردان و زنان می‌شود که به زیبایی‌های موجود قانع نباشند و در مسائل جنسی روحیه سیری‌ناپذیری داشته باشند و زود نسبت به هم احساس سیری و بی‌میلی پیدا کنند. همچنین با توجه به اینکه زن مخصوصا بعد از ازدواج همیشه با چهره آرایش کرده در منزل حضور ندارد و مرد چون زیبایی ذاتی و طبیعی زن برایش کم‌ارزش و کم‌اهمیت شده است نسبت به زیبایی ذاتی و طبیعی او توجه مثبتی نشان نمی‌دهد و این مسئله علاوه بر عدم تامین نیاز زن موجب سرخوردگی زن خواهد شد. پس به طور خلاصه زیبایی کاذب اولا همیشه در دسترس نیست و ثانیا چیزی نیست که زن در حقیقت آن را می‌خواهد و ثالثا موجب ایجاد روحیه حرص و طمع و زیاده‌خواهی در مردان و زنان می‌شود که موجب شیوع بسیاری از گناهان و مفاسد جنسی در جامعه می‌شود و وقت و انرژی و سرمایه جامعه را بی‌جهت تلف می‌کند و از اهداف مهمتر بازمی‌دارد و موجب ایجاد احساس سیری و بی‌میلی مخصوصا در خانواده بین زن و شوهر می‌شود و این یکی از مهمترین عوامل طلاق و جدایی و دوری زن و شوهر از همدیگر است.
موارد فوق ریشه بسیاری از کم‌انگیزگی‌ها نسبت به ازدواج می‌باشد که حتی پس از ازدواج در بسیاری از موارد به طلاق و سردی روابط بین زن و مرد منجر می‌شود.
اگر در سیر تاریخی هم ملاحظه شود خواهیم دید که هر چه به زمان گذشته برویم زنان احساس نیاز کمتری به آرایش و افزودن به زیبایی‌های خود می‌کردند و آرایش برایشان بیشتر افزودن بر زیبایی بود نه زیبا ساختن ظاهری که زیبا به نظر نمی‌رسد و گاه بدون آرایش ممکن است حتی موجب توجه منفی مرد هم بشود!
پس برای ایجاد انگیزه و تشنگی و تمایل به سوی زیبایی و اهداف باارزش باید از آفت عادت جلوگیری کرد. اگر هر هدف باارزشی سهل الوصول باشد ارزش و اهمیت آن نزد عموم از بین خواهد رفت و این هست سر مستوری اهداف و اشخاص و حتی اشیاء پرارزش برای عموم. چرا که حکمت خدای حکیم اقتضاء می‌کند که هدف باارزش زمانی در دسترس باشد که بتواند مورد استفاده قرار گیرد و اگر شرایط طوری باشد که به علت عدم وجود زمینه قابلیت استفاده نداشته باشد در دسترس قرار گرفتن آن دور از حکمت می‌باشد مگر برای اهدافی مانند اتمام حجت.
در امر به معروف و نهی از منکر هم باید بین امر به معروف و نهی از منکر تفکیک قائل شد و در نهی از منکر صرفا به جلوگیری و عکس‌العمل منفی نسبت به منکر اکتفاء کرد و برای امر به معروف و ارائه معارف دینی به دیگران سعی در ایجاد زمینه و تشنگی به حق و معارف الهی کرد که اگر بدون وجود زمینه و تشنگی نسبت به معارف الهی اقدام به ارائه آن به چنین فرد یا افرادی کرد فایده‌ای نخواهد داشت و موجب بی‌ارزش و بی‌اهمیت شدن چنین معارف پرارزشی نزد چنین افرادی خواهد شد. برای امر به معروف باید ابتدا با نهی از منکر تمایل به منکر و باطل را در وجود دیگران از بین برد. چرا که اگر کسی تمایل به منکر و باطل در وجودش از بین برود خود به خود تشنگی نسبت به حق و معروف در وجودش شکوفا خواهد شد. ظرفی شایسته پذیرش آب زلال معرفت است که از پلیدی‌ها پاک باشد وگرنه ظرفی که آلوده است آب زلال معرفت را نیز آلوده خواهد کرد. کسی که با مصرف غذای کاذب سیر شده است تمایلی به غذای حقیقی نخواهد داشت و بدون تمایل به غذای حقیقی دریافت آن بیهوده و گاه مضر خواهد بود. در حالی که اگر غذای کاذب را از دسترس دور کنیم و حقیقت آن را به دیگران بنمایانیم خود به خود تمایل به حق و معارف الهی در وجود افراد ایجاد خواهد شد. آینه زنگار گرفته نمی‌تواند زیبایی را به درستی انعکاس دهد و شوره‌زار زمین مناسبی برای دریافت آب حیات‌بخش نیست.
البته باید به این نکته هم توجه شود که نهی از منکر برای عموم با استدلال‌های منطقی حاصل نمی‌شود! چرا که چیزی که با احساسات و ابزارهای روانی به دست آمده است با استدلال‌های منطقی از بین نمی‌رود و باید با روش‌هایی از جنس خودش از بین برود که در مطالب گذشته مفصل در این باره توضیح داده شده است.

برای ورود به کانال تلگرام اینجا کلیک کنید.



کلمات کلیدی : حرص، طمع، حجاب، آرایش، روابط زن و مرد، زیبایی، جلب توجه، حفظ زیبایی، سهل الوصول، عمومیت، عمومی، زیبایی کاذب، زیبایی طبیعی