سفارش تبلیغ
تبلیغات در پارسی بلاگ

سریعترین اقدام در تعجیل فرج

امر به معروف و نهی از منکر

«امر به معروف و نهی از منکر - 10 (تعجیل فرج - 2)»

امر به معروف و نهی از منکر به عنوان بزرگترین واجب و تکلیف دینی که بقیه تکالیف و واجبات و جهاد در راه خدا و ... در مقابل آن مانند دریا در مقابل قطره هستند اصلی‌ترین ضامن سلامتی و نشاط و سعادت جامعه است. هر چه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه فراگیرتر شود آن جامعه چه از نظر برکات دنیوی و مادی و چه از نظر برکات معنوی و اخروی رشد و پیشرفت خواهد کرد. در مطالب گذشته به نکاتی در مورد امر به معروف و نهی از منکر اشاره شد. حال توجه شما بزرگواران را به نکته‌ای جلب می‌نمایم که با توجه به آن امر به معروف و نهی از منکر در مدت کوتاهی در کل جامعه فراگیر خواهد شد و گسترش خواهد یافت.

کسانی که ما با آنها در ارتباط هستیم و با آنها مواجه می‌شویم دو دسته هستند. یا کسانی هستند که به علت انجام گناه و خطا و ... لازم است نهی از منکر شوند که همانطور که قبلا هم گفته شد در نهی از منکر ابتدا لازم است با تغییر حالت چهره و نوع نگاه و زبان و ... عمل زشت و گناه را تحقیر کرد ولی نسبت به گناهکار و خطاکار با نرمش و ملایمت و مهربانی رفتار کرد و اصلا و ابدا در نهی از منکر استدلال و بحث و گفتگوی منطقی جایی ندارد. وقتی کسی گناه یا خطایی را از راهی غیر از گفتگوی منطقی یعنی از راه احساسات و ابزارهایی که مستقیما بر روح و روان تاثیر می‌گذارند پذیرفته است راه علاج آن هم از همان نوع باید باشد. یعنی از راه احساسات و ابزارهایی روحی و روانی که همانا در راس این ابزارها ملایمت و نرمش و مهربانی با خود شخص و تحقیر کار و عمل و فکر و عقیده خطا و گناه می‌باشند. دسته دوم کسانی هستند که مرکتب خطا و گناه نشده‌اند و حداقل ایمانی در دلشان هست که می‌تواند باعث هدایت بیشتر آنها شود. در مقابل ایشان وظیفه ما امر به معروف است. در بین معروف‌ها هم بالاترین و مهمترین معروف خود امر به معروف و نهی از منکر است. پس بالاترین امر به معروف امر به امر به معروف است. همچنین بالاترین امر به امر به معروف هم خود امر به امر به معروف است که با این حساب امر به امر به امر به معروف بالاترین امر به امر به معروف است. اگر ما در ارتباط با افرادی که ایمان حداقلی دارند چنین روشی داشته باشیم در مدت بسیار کوتاه گناه از سطح جامعه برچیده خواهد شد و امر به معروف و نهی از منکر در کل جامعه مسلط خواهد بود و اصلیترین مانع ظهور حضرت بقیة الله یعنی کمبود افرادی که ایشان را در دعوت به حق و مبارزه با باطل یاری کنند برطرف خواهد شد و ظهور با رفع مانع و وجود مقتضی در کمترین زمان ممکن به وقوع خواهد پیوست.

به دیگر بیان افرادی که ما با آنها مواجه هستیم دو دسته هستند. یا اهل گناه و خطا و ... هستند که لازم است نهی از منکر شوند. کسانی هم که اهل گناه و خطا هستند دو گروه هستند. یا کسانی هستند که گناه و خطا را از روی عناد و قصد مقابله با حق انجام می‌دهند (که در اقلیت هستند) یا از روی غلبه احساسات و تحت تاثیر جو و فریب شیطان و هوای نفس را خوردن انجام می‌دهند (که اکثریت مردم چنین هستند). تاثیر نهی از منکر در گروه اول این خواهد بود که با تحقیر عملشان و با کم شدن انگیزه کسانی که آنها قصد انحرافشان را دارند حداقل از مخالفت علنی با حق و انجام علنی گناه و دعوت به باطل دست خواهند کشید. همچنین تاثیر نهی از منکر در گروه دوم هم این خواهد بود که با تحقیر گناه و خطایی که انجام می‌دهند انگیز آنها نسبت به انجام گناه و خطا کمتر و کمتر خواهد شد و چون تابع جو و عرف و تحت تاثیراحساسات هستند به مرور که بقیه افراد جامعه نسبت به گناه و خطا انگیزه کمتری پیدا کردند ایشان نیز به مرور هم انجام علنی گناه و خطا را ترک خواهند کرد و هم چون انجام گناه و خطا از روی عناد و لجاجت نبوده است به مرور زمینه هدایت در آنها فراهم خواهد شد. به این نکته مهم توجه داشته باشیم که اکثریت جامعه هم انگیزه قوی برای گناه و خطا ندارند و هم اگر کمی فضای مساعدت برای انجام گناه و خطا از بین برود به راحتی حداقل از انجام علنی گناه و خطا دست می‌کشند. اما کسانی که اهل گناه و خطا نیستند و یا از گناه و خطا دست کشیده‌اند و مشتاق هدایت هستند باید به این نکته توجه داشته باشند که بالاترین امر به معروف، امر به امر به معروف است. یعنی مهمترین مصداق امر به معروف این است که ما دیگران را به خود امر به معروف دعوت کنیم. همچنین بعد از اینکه متوجه شدیم که بالاترین مصداق امر به معروف دعوت به خود امر به معروف است باید به این نکته توجه داشته باشیم که بالاترین مصداق دعوت به امر به معروف دعوت به دعوت کردن به امر به معروف است. یعنی ما کسانی را که حداقل ایمانی را که زمینه هدایشان را فراهم می‌کند علاوه بر اینکه دعوت به امر به معروف می‌کنیم بلکه دعوت می‌کنیم که دیگران را به امر به معروف دعوت کنند و همچنین علاوه بر اینکه دعوت می‌کنیم دیگران را به امر به معروف دعوت کنند دعوت می‌کنیم که دیگران را دعوت به دعوت به امر به معروف کنند. یعنی علاوه بر اینکه دیگران را دعوت می‌کنند که به امر به معروف دعوت کنند بلکه بالاتر از آن دیگران را دعوت کنند که آنها هم دیگران را به دیگران را دعوت کنند که آنها هم دیگران را به امر به معروف دعوت کنند.

اگر ما خودمان را دست کم نگیریم و با جدیت به این نکته به ظاهر کوچک ولی پرمغز توجه کنیم در مدت کوتاهی امر به معروف نهی از منکر در کل جامعه فراگیر خواهد شد. چرا که مثلا فرض کنید بنده با صد نفری که احتمال می‌دهم اهل امر به معروف هستند صحبت کنم و از بین آنها فقط ده نفر چنین انگیزه قوی را پیدا کنند که دیگران را امر به امر به امر به معروف کنند. هر کدام از این ده نفر نیز حداقل روی ده نفر دیگر هم چنین تاثیر داشته باشند و همینطور صد، هزار، ده هزار،‌صد هزار،‌یک میلیون، صد میلیون و ... خواهیم دید که در مدت کوتاهی امر به معروف در کل جامعه فراگیر خواهد شد. یعنی با چند واسطه مانند یک شبکه کل جامعه امر به معروف و نهی از منکر در کل جامعه فراگیر خواهد شد.

اگر ما خودمان را دست کم نگریم و باور داشته باشیم که خدا پشتیبان و حامی ماست و دل مردم در دست اوست و از طرف دیگر قرار نیست جز موارد خاص و استثنائی امور از راه غیر طبیعی پیش بروند در مدت کوتاهی فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر را در کل جامعه ایران و حتی جهان فراگیر خواهیم کرد و مهمترین مانع را از راه ظهور و فرج حضرت بقیة الله خواهیم برداشت. چرا که وقتی رفع مانع شود از طرف حضرت حق بخل و ممانعتی وجود ندارد. خودمان را دست کم نگیریم و همیشه تنها پند و اندرز قرآن مقابل چشمانمان باشد که:

قُلْ إِنَّمَا أَعِظُکُمْ بِوَاحِدَةٍ أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَى وَ فُرَادَى (سبإ - 46)
 

برای ورود به کانال تلگرام اینجا کلیک کنید.کلمات کلیدی : نهی از منکر، امر به معروف، تحقیر، امر به معروف و نهی از منکر، اعراض قلبی، تذکر زبانی، ظهور، هدایت، تعجیل فرج